Výroba krytu na akvárium – postup výroby
Kryt je naplánovaný, je čas nakoupit materiál a pustit se do práce. V dnešním článku popíšu postup výroby dřevěného rámu a víka. Kryt nicméně nebude kompletní proto, že ještě projde povrchovou úpravou a nemá smysl ho tedy kompletovat úplně. Madla, panty, průchodky a všechny ostatní potřebné věci osadím až po nalakování. Rozjel jsem se do Hornbachu, tam by měli mít všechno co potřebuji.
- Výroba krytu na akvárium – úvod
- Výroba krytu na akvárium – popis funkcí a vybavení
- Výroba krytu na akvárium – výběr osvětlení
- Výroba krytu na akvárium – návrh
- Výroba krytu na akvárium – postup výroby
- Výroba krytu na akvárium – povrchová úprava (broušení)
- Výroba krytu na akvárium – povrchová úprava (moření)
Nákup materiálu
Při nakupování materiálu mě čekalo jedno nepříjemné překvápko. V hobby marketech jako je Hornbach nebo OBI se dá koupit překližka a je tam i možnost formátování na přesný rozměr, problém je ale v tom, že mají minimální rozměr desky pod který nepůjdou. V Hornbachu (v OBI to bude podobné) vám uříznou desku o minimální délce 500 a šířce 230 mm což jsem nevěděl. Moje desky měly všechny šířku pod 230 mm (až na jednu). Řešením bylo spočítat si kolik toho materiálu budu potřebovat a pak si nechat v Hornbachu uříznout jeden větší kus desky. Takovou desku pak zavést ke stolařům, kde mi z ní nařezali desky na přesný rozměr.
Udělat to takhle je rozhodně levnější než kupovat desku v JafHolz, Demos a podobných, protože tam vám prodají pouze celou desku a měli byste zbytečně velký odpad. Výhoda nákupu u právě zmíněných je v tom, že nemusíte nikam nic vozit prostě si vyberete materiál dáte jim rozměry a jen si vyzvednete svoje desky. Samozřejmě pokud chcete nějaký ne úplně běžný materiál tak přes hobby market asi nepochodíte a budete se muset obrátit na profíky.
Montáž
Při montáži se hodí další ruce. Já to dělal sám několik hodin a je to drbačka. Ve dvou by to bylo za chvíli hotové. Pokud nemáte parťáka, tak to chce nějaké svorky, které vám pomůžou ty desky udržet u sebe. Při větších rozměrech krytu to je i tak fuška a pomáhal jsem si i nohama.
Spojovací materiál je potřeba vhodně zvolit k tloušťce materiálu, který chcete sešroubovat. Já jsem použil vruty se zapuštěnou hlavou 20×3,5 mm a 12×3,5mm. Každou díru jsem poctivě předvrtal 1,5mm vrtákem. Předvrtání otvorů vnímám jako nutnost! Zaprvé proto, že budete šroubovat poměrně blízko krajům a hranám a bez předvrtání by vrut mohl materiál štípat. Bez předvrtání budete mít i problém udržet směr vrutu kolmo k materiálu a při 8 mm tlusté překližce by se vám mohlo stát, že vám nějaký vrut vyleze bokem. Otvor pro vrut je dobré trochu rozšířit větším vrtákem tak, aby vám hlavička zašroubovaného vrutu pěkně zalezla do dřeva a nepřečnívala okolní materiál.
Předvrtejte si otvory pro vruty! Bude se vám pracovat mnohem lépe.Pokud máte pouze velkou vrtačku, dají se sehnat malé sklíčidla do aku šroubováku viz. obrázek. Na eBay ho seženete za pár korun. Já jsem navíc použil i lepidlo. Nelepil jsem k sobě všechny desky ale pouze některé. Vybral jsem si obyčejný Patex chemopren. Vytlačené lepidlo je potřeba po zaschnutí oříznout.
Nejprve jsem poskládal přihrádku na ní jsem pak našrouboval boky vnitřního krytu. Šlo to poměrně dobře, ale v tom nadšení jsem zapomněl vyříznout otvor na hadice do zadní desky. To je tak, když si nesepíšete ten postup :-). Otvor jsem musel obvrtat, proříznout nožem a vylomit. Na závěr jsem to musel vybrousil rašplí a pilníkem. S rašplí se musí opatrně překližku štípe. Místo jednoduchého řezu na 2 minuty jsem se s tím drbal hodinu.
Stejný postup jsem musel aplikovat i na vyřezání otvoru pro zásuvky do zadní části přihrádky. Nevrtal jsem to ale celé. Vylomil jsem jen takový kousek, aby se mi tam vešel plátek do pilky a zbytek jsem normálně uřezal.
Pak jsem na vnitřní kryt položil obě víka a přisadil pohledovou přední část rámu. Tu jsem poctivě přilepil chemoprenem a zevnitř ještě přišrouboval. A to byla chyba. Už zase. Chtěl jsem totiž víko přišroubovat na panty a až poté přisadit vnější (přední a boční) část rámu, tak aby mi vrch víka pěkně lícoval s bokem krytu. Panty totiž víko mohou mírně zvednout. Protože jsem si to nezapsal, tak jsem na to samozřejmě zapomněl. Měl jsem ale štěstí a není to prakticky vidět.
Desky vnějšího rámu jsem k sobě sesadil na tupo. To není z designového hlediska úplně ideální varianta. V domácích podmínkách vám ale asi nic jiného nezbude. Já jsem měl docela strach, že to bude vypadat blbě, ale ukázalo se, že to není vůbec žádný problém. Důležité je pečlivě k sobě ty desky přirazit (silou) aby mezi nimi nevznikla spára a dokonale lícovaly. Zde doporučuji pomocníka. V případě, že desky nebudou lícovat, přesah zbruste a když vám mezi deskami vznikne mezera, tak ji doporučuji před finální povrchovou úpravou vytmelit. Na spoj těch desek nedávejte lepidlo mohla by vám vzniknout spára! Mimochodem vytmelit doporučuji všechny rýhy. Já to neudělal a trochu toho lituji proto, že moření a lakování tyto nedostatky ještě zvýrazní. V případě dokonalého sesazení není po povrchové úpravě prakticky vidět, že jsou desky sesazené na tupo. Museli by jste se podívat opravdu z blízka.
Nakonec jsem vyrobil do přihrádky nosič na 4 zásuvky. Zde se neobejdete bez vykružováku. Je nutné si vykružovanou díru podložit jinak se mi štípaly okraje na spodní straně. V desce je vidět i otvor pro vypínač, kterým budu moci vypínat/zapínat přívod el. do krytu. Vyřízl jsem i 4x otvor pro větrací mřížky do víka.
Při vykružování otvorů je potřeba dát si bacha a na vykružovací vrták moc netlačit. Pokud nemáte vykružované místo podložené, může se vám ke konci překližka nepěkně vyštípnout. Před povrchovou úpravou by jste měli mít vyřezané všechny otvory.
Super web, úplně mám chuť taky si pořídit akvárko.Díky