Syntaktická analýza – LL(1) parser
Derivační strom na obrázku z předchozího článku je to, čeho chci dosáhnout. Jenže jak jej zkonstruovat? Mám seznam tokenů z lexikální analýzy a gramatiku, ale budu potřebovat algoritmus, který dokáže rozhodnout, které pravidlo gramatiky mám použít na konstrukci další větve…
Syntaktická analýza – Bezkontextová gramatika
Lexikální analyzátor z minulé části je hotový, ale než se pustím do syntaktické analýzy je třeba vyřešit ještě jednu věc. Do syntaktické analýzy kromě seznamu tokenů z lexeru vstupuje také něco, čemu se říká bezkontextová gramatika (obecně popsáno v části…
Syntaktická analýza – Lexikální analyzátor
Minule jsem nakousnul problém algoritmického řešení výpočtu atomové hmotnosti chemické sloučeniny z jejího chemického vzorce. Uživatel vzorec někam zadá a program ho vyhodnotí. Aby to bylo možné, je potřeba nějakým způsobem zpracovat vstup od uživatele. První částí, která se zabývá…
Syntaktická analýza – Trocha teorie úvodem
Nedávno jsem se dostal k problému určení relativní atomové hmotnosti chemické sloučeniny (nebo její části) ze zadaného chemického vzorce. To je triviální problém, pokud ho řeší člověk. Jenže když chcete chemické vzorce vyhodnocovat strojově, tak to úplně jednoduché není. Tímto článkem…
Dapper – Micro ORM Framework
Dapper je malý a jednoduchý ORM (objektově relační mapper) pro .NET, který má na svědomí tým vývojářů ze StackOwerflow. Na StackOwerflow je nasazen v produkčním prostředí, takže se vůbec nemusíte bát ho použít na Vašem projektu. Na rozdíl od jiných…
Vytvoření série článků ve wordpressu
Při vytváření webu/blogu se vám nejspíše jednou stane, že napíšete článek, který bude tak dlouhý, že ho budete potřebovat rozdělit na více samostatných částí. To samozřejmě ve WordPressu není vůbec žádný problém. Vy ale potřebujete tyto články nějak rozumně seskupit…
Jak vyloučit vlastní provoz z Google analytics
Pokud provozujete vlastní web, určitě jste si někdy položili otázku „kolik lidí navštíví můj web“. K tomu slouží množství služeb, například u nás dříve (možná stále) populární TopList. V případě, že chcete analyzovat kromě provozu i nějaké další ukazatele, můžete…
WordPress shortcode
WordPress shorcode je technika, pomocí které se dají do příspěvků vkládat libovolné prvky. Shortcode umožňuje skrýt část zdrojového kódu (např. HTML) za speciální tagy takzvané shortcode. Pomocí těchto shortcodes pak můžete do vašich příspěvků elegantním způsobem vkládat prakticky cokoliv a nemusíte se…
Transformace konfiguračních souborů v .NET – Nástroje
V minulém příspěvku Transformace konfiguračních souborů v .NET jsem zlehka naznačil co to je XDT a jak se používá. Dneska bych se podíval na některé nástroje, které nám umožní XDT použít. Původně to byl jeden článek, ale vzhledem k rozsahu…
Transformace konfiguračních souborů v .NET
Každý, kdo se aspoň trochu zabývá programováním, jistě někdy potřeboval uložit nějaké to nastavení mimo zdrojový kód. K tomu slouží právě konfigurační soubory jejichž formátů je nepřeberné množství. V .NET je to poměrně složitě vymyšleno (kdo nevěří, nechť si přečte…