Pozadí do akvária
Když jsem četl články o zakládání akvárií a prohlížel fotky nádrží, zaujala mě jedna věc. 3D pozadí. Někteří šikovní akvaristi si s tím fakt pohráli a ty pozadí vypadaly skvěle. Byl jsem tedy odhodlaný si takové pozadí taky pořídit.
3D Pozadí do akvária
Způsobů, jak pořídit 3D pozadí je mnoho. Nemusíte se s tím piplat a můžete si 3D pozadí koupit. Třeba takový backtonature.se vyrábí moc pěkné pozadí, ale je to šíleně drahé. Na 150×50 cm velké akvárium vás to může vyjít i více něž na 500 EUR, a to je fakt hodně na kus pěny. Takže nákup hotového 3D pozadí nebo zhotovení na míru je poměrně nákladná varianta, hlavně u větších nádrží. Nákup jsem tedy zavrhnul a vyrobím si to sám. Materiál na výrobu 3D pozadí do akvária je snadno dostupný a jeho cena nízká. Takže náklady nula, nula, prd akorát s tím bude trochu práce. Šutry posbíráte někde v řece/potoku/lese a zbytek materiálu se prodává v každém hobby marketu.
Variant, jak 3D pozadí vyrobit je více. Tím se tu dnes ale zabývat nebudu. V době, kdy jsem 3D pozadí do akvária plánoval, jsem počítal s hloubkou akvária minimálně 50 cm. Po zakoupení akvária kdy jsem ustoupil od některých svých požadavků, má akvárium hloubku 40 cm. To se mi zdá už dost málo a takové 3D pozadí by ubralo dobrých 3-5 cm. Objem vody je pro mě tedy důležitější a 3D pozadí zatím nebude. Mám ale v plánu v budoucnu vyzkoušet nějaké techniky a nějaké to 3D pozadí vyrobit. Až se k tomu dostanu, tak o tom napíšu nějaké články.
Tapeta na akvárium
Obracím svou pozornost k tapetě. Tapeta bude černá samolepka. Tmavě modrá taky není špatná, ale černá je lepší. Těch černých věcí kolem budu mít asi více, proto je černá barva jasná volba. Rostliny i ryby na takovém pozadí vyniknou asi nejlépe. Z různých článků a fór jsem zjistil, že se používá nejčastěji samolepicí tapeta. Další variantou je použití klasické tapety a za pomocí lepidla nebo lepicí pásky a oleje ji přilepit na stěnu akvária. Za akvárium se dá postavit například barvená polystyrenová deska nebo kus plexi. Někdo použil i černý pytel na odpadky. No takové kutilství mě moc neoslovilo a použiji samolepicí tapetu. Cena je pár korun. Chvíli jsem uvažoval i o nátěru černou barvou ale to je poměrně špatně odstranitelné, takže vyzkouším tu tapetu.
Jedu do Hornbachu pro tapetu. V oddělení tapet vezmu do ruky první černou tapetu, kterou uvidím. Má z pohledové strany takovou strukturu něco jako dřevo. Jdu za obsluhou, aby mi uřízla 130 cm. Obsluha se mě ptá, „Jestli nechci na to akvárko hladkou tapetu, že mi nějakou najde“. Odmítám s tím, že to je zevnitř (z té lepící strany) stejně lesklá černá a zvenku to vidět nebude. Tapeta stála 135 Kč. Přijdu domů a rovnou to nalepím. Lepíme to ve dvou lidech suchou cestou. Jeden drží volný konec tapety. Já přiložím druhý ke kraji akvária a mokrým hadrem postupně vytlačuji ze středu ke krajům vzduch. Bublinky tam z pohledové strany nemám. S výsledkem jsem spokojený.
Otáčím akvárko a koukám dovnitř. No řeknu vám, stojí to za houby. I když tam nemám z venku bubliny tak tam mám zevnitř jakoby takové mikro bublinky. Po přejetí nehtem se to trochu zlepší ale ne moc. Jsem z toho trochu nervózní a teprve teď se jdu podívat, jak se takové tapety na akvárium lepí. (Většinou to člověk udělá až něco posere.) Zjišťuji, že většina lidí to lepí mokrou cestou. Chybička se vloudila. Dále se dočtu, že po lepení tapety jsou mapy a fleky normální a časem zmizí. Čekám tedy týden, jestli se něco nezmění. Nezměnilo se vůbec nic, je to stejné jako před týdnem.
Myslím si, že díky té struktuře tapety (ne ta s tím nejspíše neměla nic společného) a díky tomu, že jsem nepoužil na přitlačení tapety žádný tvrdý předmět nedošlo k ideálnímu přilnutí tapety na sklo. Obávám se, že ty mikro bublinky tam už prostě zůstanou. Až akvárko zaroste půjde to sice vidět minimálně. Navíc kdo by v akváriu zkoumal tapetu? I přes to všechno mi to prostě vadí a stará nepovedená tapeta půjde dolů. Chvíli přemýšlím, jestli to fakt nenatřít to je 100% řešení na věky. Nakonec dám druhou šanci tapetě.
Oprava tapety na akváriu
Jedu do Hornbachu. Podruhé! Naběhnu opět do oddělení tapet. Tentokrát jsem rozhodnutý si nechat uříznout tu správnou tapetu. Vybírám samolepící lesklou černou od výrobce d-c-fix. Paní se mě zeptá: „Kolik toho potřebujete.“ „130×40 cm,“ odpovím. Že prý má nejbližší šířku 45 cm. „Nevadí já si ji oříznu!“ Paní to vyměří a ustřihne. Poděkuju, zaplatím a pádluju domů. Kdo pozorně četl moje předchozí články o výběru velikosti akvária už se asi směje :-). Jedu domů a přemýšlím o tom akváriu. Najednou mi to docvakne! Moje akvárium má zadní stěnu 130×50 cm!!! K****!!! To je skoro jak z toho vtipu s kanibaly a koulemi. Jednu jsem z*****l a druhou blbě koupil! Doma si nainstaluji antistresovou soupravu a aplikuji podle návodu.
Temnota ustoupila přemýšlím, co s tím. Další tapetu už kupovat nebudu. Ta nová tapeta má 45,5 cm a když si vezmu, že dole bude minimálně 5 cm substrátu, tak to naštěstí nebude vidět. Nějak se mi nedaří, asi nějaká krize nebo co.
Postup opravy
- Starou tapetu strhnu a vyhodím. Držela se jak Kalousek ve vládě, svině jedna (ta tapeta).
- Sklo dokonale umyji a zbavím lepidla pomocí lihu.
- Následně si připravím rozprašovač s vodou a kapkou jaru. Stěnu akvária pořádně postříkám.
- Odstraním fólii z tapety. Pozor tady doporučuji pomocníka (tentokrát jsem ho neměl). V jednom člověku se vám ta tapeta bude chtít zarolovat a může se vám slepit k sobě jako mě! Naštěstí jsem to zachytil hned na začátku a nedošlo k vážnému poškození.
- Nalepím celou tapetu najednou. Postupně to vyrovnám ať nikde nejsou žádné vlny. Na vodě to jde celkem v pohodě.
- Tentokráte pořádně ocelovým pravítkem vytlačím všechnu vodu a bublinky. Vytlačuji tahem od středu ke krajům. Tlačím fakt fest ale dávám bacha abych nepoškodil tapetu!