Protože jsem měl pocit, že můj Eheim Eco Pro 2036 je pro mé 260l akvárium malý, rozhodl jsem se vyzkoušet něco většího. Po pečlivém srovnání některých filtrů padla volba na Tetra Tec EX 1200 plus. Hlavní důvody, které mě vedly k pořízení tohoto modelu, byl velký objem košů pro filtrační materiály a výborné recenze uživatelů i prodejců. Taky jsem chtěl přejít na filtr s hadicemi 16/22, protože s tenčími hadicemi od mého Eheimu jsem měl neustálé problémy se zanášením.
V balení najdete plastový kanystr, který má rozměry 27 x 27 x 45 cm (d x š x v). Dále tam jsou dva kohouty s pojistnou matkou pro připojení hadic a adaptér pro připojení k hlavě filtru. Součástí balení jsou také dvě průhledné hadice o průměru 16/22 mm. Každá hadice je dlouhá 1,5 m. Preferoval bych, aby hadice byla v celku a já si ji mohl rozdělit sám. Potřebuju hadici 2 a 1 metr a tak mi je jedna na nic. Přibalené hadice jsou opravdu kvalitní. Jsou pevné, dobře drží tvar a málo se lámou. Náhradní hacici mi poslali 16/20 (ikdyž jsem objednal 16/22) a ta je oproti té od Tetry podstatně měkčí.
V krabici najdete také 4x koš pro filtrační materiály a pojistnou mřížku do posledního koše. Každý koš má rozměr 21,5 x 21,5 x 6,8 (d x š x v). Z toho vyplývá objem 3,14 l. Protože je v každém koši komín pro vedení vody a každý koš je navíc zaoblený, tak je objem o něco menší. Pokus s igelitovým sáčkem a vodou ukázal, že koš na filtrační materiály má objem přesně 2,5 l.
Po připojení kohoutů ke kanystru je výška filtru 50 cm. Po připojení hadic je výška filtru cca 55 cm.
Tetra k filtru dodává i nějaké to příslušenství. Jedná se o přítokovou trubku, jejíž součástí je kromě kolena a teleskopické trubky také sací koš s biomolitanem. Dvoudílnou rozstřikovací rampu. Osm přísavek včetně prodlužovacích nožiček. Samozřejmostí jsou i veškeré filtrační materiály a nakonec stručná příručka.
Filtrační média
Filtračních médií je k filtru přibaleno hned několik. V prvním koši najdete keramické válečky Tetra CR ceramic rings. Ty slouží jako první vrstva mechanické filtrace. O tom, že by fungovaly i jako biologická filtrace jsem se nikde nedočet. Hlavním úkolem válečků, je kromě zachycení nejhrubších nečistot i ditribuce vody do stran tak, aby rovnoměrně stoupala filtrem nahoru. Další médium je v prvním koši obyčejný biomolitan Tetra Biological Filter Foam 1200. Biomolitan je opravdu hodně hrubý a vůbec bych se nebál vyměnit ho za jemnější.
Celkový objem košů pro filtrační materiály tohoto filtru je přesně 10 l.
Ve druhém koši najdete Tetra BB Bio Balls. To jsou umělohmotné kuličky, které by měly sloužit jako biologická i mechanická filtrace. Sice nevím jak to funguje, ale tohle filtrační médium mi pro biologickou fitlraci moc nesedí. Od začátku jsem měl v plánu ho vyměnit za něco jiného. Třetí koš ukrývá dva biomolitany. Ve čtvrtém koši najdete opět biomolitan, dva sáčky s aktivním uhlím a nakonec bílou filtrační vatu Tetra FF Filter Floss 1200.
Co se týče skladby filtračních mateiálů, tak to není žádná hitparáda. Třeba filtry od Eheimu jsou z výroby plněny kvalitnějšími (a taky dražšími) materiály a většinou do nich nemusíte nic přidávat. Počítejte s tím, že minimálně místo sáčků s aktivním uhlím to bude chtít dát něco jiného. Když jsem filtr kupoval, dávali na rostlinna-akvaria.cz k filtru 1 litr Seachem de*Nitrate zdarma. Ten mi je ale naprd, protože dusičnany snižovat nepotřebuju. Navíc podle webu Seachem funguje nejlépe při průtoku nižším než 200l/h což u mě nehrozí. Osobně jsem vyměnil aktivní uhlí za neoriginální biomolitan a místo bio balls jsem nasypal dva litry Seachem Matrix.
Skladba filtračních materiálů je pak následující. Keramické válečky a biomolitan v prvním koši zůstaly. Místo druhého koše s bio balls (které jsem vyhodil) jsem umístil koš s hrubým biomolitanem. Do třetího koše jsem dal hrubý originální biomolitan, neoriginální (o něco jemnější) biomolitan a bílou filtrační vatu. Poslední čtvrtý koš jsem kompletně naplnil Seachem Matrix. 2 litry Matrixu se tam vešly tak tak.
Popis filtru
Zpracování filtru je na vysoké úrovni. Kanystr i koše jsou ze silnějšího plastu a jsou docela pevné. Náhodného rozbití nebo něčeho podobného se není třeba obávat. Zavírací mechanismus mi sice moc nevoní, ale asi je to uživateli léty prověřený způsob zavírání (mají ho i jiné filtry) a tak bych mu nic nevytýkal. Filtru by určitě slušelo nějaké lepší madlo pro snazší přenášení. Hlava filtru má jakési dvě uši, ale ty nejsou nic moc a slouží spíše k vytažení hlavy z kanystru. Pokud ho ale budu čistit jednou za rok, tak to bez madla přežiju :-).
Kohouty pro připojení hadic vypadají solidně. Když je ale srovnám s kohouty od Eheimu na hadici 12/16, tak si myslím, že ty eheimovské budou asi o něco lepší. Čas ukáže jak to s nimi opravdu je. Jestli mi zavírací mechanismus kanystru moc nevoněl, tak připojovací mechanismus adaptéru hadic (to je ten bazmek, ke kterému se připojují kohouty a který se strká do hlavy) k hlavě filtru se mi nelíbí vůbec. Funguje to tak, že po nasunutí adaptéru do hlavy filtrů, otočíte zelenou páčkou (v adaptéru), tím dojde k zamknutí adaptéru k hlavě. Zaklapnutím páčky pak dojde k přitlačení adaptéru k hlavě. Mechanismus nic moc vám řeknu.
Co se týče parametrů, tak filtr by měl mít průtok bez filtračních hmot 1300 l/h a po naplnění filtračními hmotami 810 l/h. Kapacita filtru je 12 l a jak jsem ukázal v předchozí kapitole, objem košů pro filtr. materiál je 10 l. Spotřeba 19,5 W není žádná hitparáda, ale ani žádná tragédie, prostě průměr. Délka přívodního kabelu je 1,65 m.
Musím říct, že u příslušenství opravdu někdo přemýšlel! Připojení hadic k trubkám je jištěno pojistnou matkou, stejně jako na straně, kde se připojuje hadice ke kohoutům. Za tohle má Tetra velké plus. Pískám konec stahovacím páskům. Připojení kolena od výtokové hadice a napojení na rozstřikovací rampu je řešeno přes pohyblivé (v Eheimu je tohle slovo asi zakázené) koleno a rampu tak můžete otočit libovolným způsobem.
Přítoková trubiceje teleskopická. Pokud vynecháte teleskopickou trubku je výška nasávací trubice asi 24 cm. Pokud teleskopickou trubku použijete můžete výšku regulovat v rozsahu od 40 do 50 cm. K sacímu koši je standardně dodáván biomolitan, který se na něj dá nasadit. Spodek kanystru je opatřen z výroby gumovými nožičkami a ne jako Eheim Ecco Pro, ke kterému dodávají jen gumové nalepovací tečky o které do roka příjdete. Přesně takhle by to mělo vypadat a i dražší filtry od Eheim by se tu klidně mohly inspirovat. Příslušenství to má za 1*.
Měření průtoku a hlučnosti
Na měření průtoku jsem použil kýbel a stopnul si, za jak dlouho se napustí. Po přepočtení mi vyšlo, že filtr naplněný filtračními materiály má průtok asi 750l/h. To je méně než Tetrou deklarovaných 810 l/h, ale je nutné vzít v úvahu, že jsem vyměnil některá filtrační média. Matrix který jsem nasypal místo bio balls je mnohem drobnější a průtok vody brzdí o něco více. Taky jsem ho nasypal do zbytečně velké síťky, jejíž zbytek jsem do filtru musel složit což průtoku taky jistě nepomohlo.
Co se týče hlučnosti, tak je to celkem bída. Ihned po zprovoznění sem naměřil asi 39dB což není zrovna málo. Sice je na tom o něco lépe než Ecco Pro 2036, ale žádná sláva to není. Doufám, že po nějaké době provozu v akváriu dojde k zabordelení a tím i ke zlepšení hlučnosti stejně jako u Eheimu. Spát se u toho momentálně nedá a do mojí odhlučněné skříňky se nevejde. Prostě pech :-).
Závěr
Filtr je na první pohled kvalitní a více méně mu nejde nic zásadního vytknout. Filtrační média sice nejsou nic moc, ale vzhledem k ceně filtru se na něčem ušetřit muselo. Filtr stál 3159 Kč, ale s náhradní (delší) hadicí a lepšími filtračními materiály to vyšlo na 4370. Ten Matrix je fakt drahá srandička, 869 Kč za dva litry je docela dost. V budoucnu ještě doplním nějakou tu kapitolku o údržbě a taky proměřím znova hlučnost a průtok.
Díky za recenzi, tenhle filtr mám necelý týden a zatím stále není úplně odvzdušněný, doufám že jednou z něj všechny ty bublinky dostanu 😁 nebýt těch bublin,tak je absolutně bezhlučný. Jinak s tou výměnou některých filtračních materiálů jsi mě inspiroval, udělám to taky tak. Matrix je drahej,ale podle toho,co o něm píšou,je to hotovej zázrak 😁 Tak jsem zvědav jak to pošlape za nějakej čas 😉🖖
Radim
17.3.2019 23:04
Ahoj, jaká je zkušenost po několika měsících? Přemýšlím o filtru jako nahradě starého EX 700 k akva 240l. Přijde mi jak dobrá volba cena/výkon.
Koupil jsem místo starého 700 nový 1200 (akvárium 200l.) a nestačil se divit.. Takovej proud neznají parmicky ani v divočině;-) A nedá se ztlumit… Jinak bezva mašinka!
Díky za recenzi, tenhle filtr mám necelý týden a zatím stále není úplně odvzdušněný, doufám že jednou z něj všechny ty bublinky dostanu 😁 nebýt těch bublin,tak je absolutně bezhlučný. Jinak s tou výměnou některých filtračních materiálů jsi mě inspiroval, udělám to taky tak. Matrix je drahej,ale podle toho,co o něm píšou,je to hotovej zázrak 😁 Tak jsem zvědav jak to pošlape za nějakej čas 😉🖖
Ahoj, jaká je zkušenost po několika měsících? Přemýšlím o filtru jako nahradě starého EX 700 k akva 240l. Přijde mi jak dobrá volba cena/výkon.
Koupil jsem místo starého 700 nový 1200 (akvárium 200l.) a nestačil se divit.. Takovej proud neznají parmicky ani v divočině;-) A nedá se ztlumit… Jinak bezva mašinka!