Výroba krytu na akvárium – úvod
Konečně jsem se dostal k tomu, kvůli čemu jsem založil tento web. Začíná série článků o stavbě inteligentního akvarijního krytu. Když jsem se pustil do výroby akvarijního krytu, tak jsem s většinou prací a postupů neměl vůbec žádné zkušenosti. Sice jsem se snažil vše pečlivě nastudovat, ale díky nulovým zkušenostem, jsem udělal poměrně dost chyb a hodně věcí jsem pak musel opravovat. Něco jsem ani opravit nedokázal proto, že jsem prostě nevěděl jak.
Cílem tohoto seriálu není napsat přesný návod, jak takový kryt vyrobit. Cílem je udělat přehled tipů a věcí na které narazíte a na které je potřeba dát si bacha. Všechno co najdete tady, většinou najdete i jinde na internetu, ale bude to chtít trochu hledání. Já vám to tady naservíruji se všemi chybami (a že jich bylo), které jsem spáchal. 🙂
- Výroba krytu na akvárium – úvod
- Výroba krytu na akvárium – popis funkcí a vybavení
- Výroba krytu na akvárium – výběr osvětlení
- Výroba krytu na akvárium – návrh
- Výroba krytu na akvárium – postup výroby
- Výroba krytu na akvárium – povrchová úprava (broušení)
- Výroba krytu na akvárium – povrchová úprava (moření)
Zpětná vazba
Během výroby mě napadlo plno otázek, na které jsem nenašel odpovědi a jak už jsem psal udělal jsem i plno chyb. Pokud jste z oboru nebo máte s konkrétní problematikou dostatek zkušeností a víte, jak se dané věci řeší klidně mi napište. Třeba takové lakování a témata kolem návrhu různé elektroniky jsou přesně obory ve kterých jsem docela tápal. Pod každým článkem je diskuze, do které můžete přispět. Můžete mě taky kontaktovat na emailu jan.smuda@smuda.cz. V případě, že vaše rady vyzkouším / uznám jako užitečné doplním ty tipy do článků.
Plán
Než se člověk pustí do výroby čehokoli, měl by si to nejprve pořádně promyslet. Na první pohled se může zdát, že akvarijní kryt, je jednoduchý kus nábytku a není nad čím přemýšlet. Omyl! Pokud se nespokojíte s položením kusu dřeva na akvárko, pokud chcete odvést precizní práci, pokud chcete, aby ten kryt byl funkční a pěkný řadu let, pokud od toho krytu chcete více než jen zakrytí akvária, začne vyplouvat na povrch mnoho otázek a začnete řešit plno problémů. I když to možná nevypadá, tak plánování je důležitá fáze. Věřte mi, že pečlivá příprava vám ušetří spoustu nervů a práce.
Na druhou stranu vymyslet to od A do Z asi úplně nepůjde, a nejspíše to nezvládnete. Doporučuji si někam napsat všechny požadavky (ideálně každou blbost). Udělejte si nejprve hrubý plán toho, jak budete postupovat. Snažte se odhadnout, které vybavení a funkce jsou pro vás kritické a tím se zabývejte nejdříve. Kritické vybavení je takové, které nepůjde (nebo nechcete) nahradit jiným běžně dostupným produktem, ať už jsou důvody jakékoliv. Takovému vybavení a požadavkům musíte přizpůsobit váš návrh. Detailněji pak plánujte 1 až 2 kroky dopředu. Vždy, když vyrobíte jednu část, naplánujete detailněji další krok.
Plánovat samozřejmě nemusíte. Pokud vám ta práce ale bude trvat déle. (Třeba jako mě více než rok :-)) Tak pokaždé, když se k tomu vrátíte, takový plán určitě oceníte.Kde a jak ten kryt vyrobím
Menším zádrhelem při výrobě akvarijního krytu se může stát nářadí, bez kterého to opravdu nepůjde. Pokud nemáte doma ani šroubovák a nemáte si nářadí ani od koho půjčit, tak máte menší problém. No problém. Problém to není, ale připravte se na extra výdaje, protože toho budete potřebovat poměrně hodně. Zde je na zvážení, jestli se vám to vůbec vyplatí. (Ono se to prodraží, i když vercajk máte. Aby mě někdo špatně nepochopil. :-)) Další věc je, že ten kryt budete muset někde vyrobit. Vrtání, řezání, lakování, pájení to jsou věci, za které vás vaše žena/přítelkyně určitě nepochválí, když to provedete na jejím bílém koberci v obýváku a že u některých prací je ten bordel slušný.
Zvážení vlastních schopností
Určitě je potřeba reálně zvážit vlastní schopnosti. Pokud si chcete inteligentní akvarijní kryt vyrobit kompletně sami, připravte se na to, že budete muset zvládnout několik profesí. Budete muset být trochu truhlář, elektrikář, elektrotechnik, a nakonec i programátor. Pokud vám nejsou vlastní všechny vyjmenované profese (což na 99,99 % nejsou :-)), asi budete muset hodně studovat a asi se vám sem tam i něco nepovede. No a když se vám něco nepovede většinou to znamená vyšší náklady tak je potřeba s tím počítat.
Závěr
Nejdůležitější na celém projektu je udělat to tak, aby vás to bavilo. Hlavně nespěchat!!! Základní vlastnost každého akvaristy je prý trpělivost. 🙂 Ve výsledku to žádná raketová věda není, chce to pečlivě studovat to čemu nerozumíte a pokud máte s kým, tak i konzultovat s lidmi z „oboru”. Problém je spíše to naplánovat, tak abyste nikde na nic nezapomněli a nemuseli později nějakou část předělávat. Při plánování toho, co bude váš akvarijní kryt umět, doporučuji ty vaše představy konfrontovat s Googlem. Rovnou tak zjistíte, jestli je něco takového ve vašich silách vyrobit, co k tomu budete potřebovat a kolik to bude stát. Než se pustíte do nakupování jednotlivých součástek zjistěte si dostupnost všech ostatních! Připravte se na to, že vás čeká spousta hledání na internetu. Toť stručně úvodem. :-))