Skimmer Eheim Skim 350 – Recenze
Relativně krátce po spuštění akvárka se mi začala dělat slepá hladina. Důvody výskytu slepé hladiny můžou být různé. Od špatného hnojení, přes překrmování až k zanedbané údržbě. Slepá hladina je u mě vždy taková předzvěst větších problémů v akváriu. Většinou následoval v krátké době rozpuk sinic. Ten skimmer samozřejmě řeší až následky což není ideální. Pokud ale nejste zkušený akvarista, který se napije vody z akvárka a hned pozná vo co go, tak vám může řešení příčiny problému trvat i měsíce. Vy ale chcete mít v akvárku co nejmenší bordel a k tomu vám ten skimmer může pomoct. Zjistil jsem, že skimmery se prodávají v zásadě dva typy.
Skimmery na externí filtr
To je v podstatě kombinace nasávací trubky, která má navíc nahoře hladinový plovák a nasává vodu nejen ode dna, ale zároveň i z hladiny. Takové skimmery většinou umožní regulovat, kolik kterou stranou do filtru poteče. Výhodou těchto skimmerů je to, že čistí hladinu permanentně. Na druhou stranu se vám bude dostávat do filtru více bordelu. Tyto skimmery jsou totiž opravdu jen trubka, která vede rovnou do filtru. To může být problém proto, že na hladině plavou listy, které občas spadnou do skimmeru a můžou trubku ucpat. Chtělo by to uvnitř skimmeru nějaké sítko, aby se větší nečistoty nedostaly až do trubky. Jestli se něco takového vyrábí netuším, tyto skimmery jsem blíže nezkoumal.
Díky tomu, že mám akvárko v ložnici, bylo pro mě hlavním problémem šplouchání, které generuje voda při průtoku plovákem, klepání plováku o sklo při vyšší hladině a jiné hluky, když se např. šprajcne větší list v hřebenu plováku a začne to chrčet. Proto, že se tyto skimmery nedají jednoduše vypnout, tak jsem je zavrhnul a rozhodl se pro skimmer s vlastním čerpadlem.
Skimmery s vlastním čerpadlem
Základem těchto skimmerů je vlastní čerpadlo a vlastní rezervoár do kterého padají nečistoty z hladiny. Nevýhodou je, že musí být v zásuvce, ale na druhou stranu se zase dají jednoduše vypnout. Respektive vypnout. Ono je lepší si takový skimmer napojit třeba na spínací hodiny a zapnout jej třeba jen 2x – 3x denně na 30 minut. To totiž k vyčištění hladiny bohatě stačí a v noci mám svatý klid. Další výhoda pro mě byla i to, že díky vlastnímu čerpadlu, mi pomůže trochu zvýšit proud v akváriu. Co se týče velikosti, tak to je asi fuk obě varianty jsou velké a v akváriu nepěkné :-).
Eheim skim 350
Při jedné cestě do Hornbachu mi tam padnul do oka Eheim skim 350 za 590 Kč, tak jsem si ho odnesl. V balení najdete skimmer, tři přísavky a kousek biomolitanu jako filtrační materiál a návod k použití. Nic zvláštního se nekoná. Hodíte jej do vody a můžete fungovat. Samotný skimmer má příkon asi 5 W. To je sice prd, ale ve srovnání s externím filtrem Ecco pro 2036 který je mnohonásobně větší a má příkon 8 W je to celkem nepoměr. Skimmer je určen i pro permanentní provoz. Výkon čerpadla jsem u výrobce neviděl, ale některé české e-shopy zmiňují něco kolem 300 l\h. Na boku má posuvník, kterým můžete výkon čerpadla regulovat. Musím říct, že skimmer co se vyčištění hladiny týče funguje výborně. Hladina je jako sklo za pár minut. Skimmer má ale i nevýhody.
Hlučnost. Čerpadlo tohohle skimmeru rozhodně není úplně tiché. Skimmer při práci vydává různé zvuky. Klepání plováku, když je více vytažen ze skimmeru díky vyšší hladině. Chrochtání při nasátí větších nečistot (list např.). No a nakonec, když chytne vzduch, což se stává běžně, dělá opravdu randál. V podstatě všechny tyto problémy ale budou i u většiny jiných skimmerů tím jsem skoro přesvědčen. Já jej zapínám jen v krátkých intervalech a přes den, tak hlučnost neřeším.
Někteří lidi si stěžovali na příliš hrubý molitan v základním balení. To je pravda měl tam být jemnější molitan. Ten, co tam je, menší nečistoty nezachytí a pak je prská po akváriu. Nicméně jeho výměna je bezproblémová. Co mi vadí je to, že molitanu je opravu velmi malý (cca 4×2 cm) kousíček a když jej párkrát properete, tak se rozpadne. Náhradní samozřejmě v základním balení nenajdete. Nový originální stojí 77 Kč 🙂 prostě Eheim. Za ty prachy, co tohle zařízení stojí, mohli přidat aspoň 2 náhradní. Stejně nevěřím, že si ten jejich originální od nich někdo koupí.
Výměna molitanu za jemnější zkrátila interval čištění tak, že to musím dělat 2x týdně!Další věc na kterou bych se podíval je údržba. Připravte se na to, že skimmer budete muset vyčistit každý týden, maximálně 14 dnů. Nevím, jestli to je nevýhoda, já s tím vzhledem k velikosti molitanu a rezervoáru počítal a nějak mi to nevadí. Po 14 dnech je běžně úplně ucpaný stačí k tomu nějaké lístky. Vyčištění mi zabere dvě minuty při týdenní údržbě. S údržbou souvisí i další věc a ta už mi trochu vadí. Eheim ke skimmeru dodává přísavky, které drží opravdu svinským způsobem. To samozřejmě nevadí, ale ty přísavky jsou ke skimmeru špatně připevněné. Velmi často se vám stane, že vám zůstanou přísavky na skle. Jediný osvědčený způsob, je vytáhnout skimmer po skle směrem nahoru.
Edit: Přísavky po roce používání přestaly fungovat a to tak, že úplně. Náhradní stojí 115Kč